Porovnávané verzie

Kľúč

  • Tento riadok sa pridal
  • Riadok je odstránený.
  • Formátovanie sa zmenilo.

...

Táto príručka je určená používateľom systému CEDVU - zamestnancom zbierkotvorných galérií SR a ďalším odborníkom. Systém bol vytvorený spoločnosťou EEA communication solutions, na základe zadania Informačno-dokumentačného centra Slovenskej národnej galérie (IDC SNG), jeho vývoj je financovaný Ministerstvom kultúry SR.

...

1.1. Aplikácie potrebné na prácu s CEDVU a ich inštalácia

Potrebujeme:

  • počítač používateľa pripojený pripojenie na internet, pričom rýchlosť pripojenia bude rozhodujúcou pre rýchlosť odozvy pri vyhľadávaní, otváraní a exporte záznamov
  • inštalácia programovej podpory jazyka JAVA
  • internetový prehliadač (napríklad Mozilla Firefox)
  • samotná aplikácia CEDVU

...

  1. ponuka Štart (v ľavom dolnom rohu pracovnej plochy)
  2. vyhladať Java
  3. ikonka Java (ak sa nenachádza v ponuke, je nutné ju nainšalovať)
  4. záložka General, voľba About

 Image Modified

V okne About Java zistíme verziu softvéru Java. Číslo správne nainštalovanej verzie sa začína od 1.5.0.. Ak máme nižšiu, musíme odinštalovať súčasnú verziu a následne nainštalovať novú.

...

  1. Ponuka Štart (v ľavom dolnom rohu pracovnej plochy)
  2. Vyhladáme a spustíme Configure Java
  3. Vyberieme kartu Security a stlačíme Edit Site List.
    Image Modified
  4. Po stlačení Add sa nám otvorí nové textové pole do ktorého napíšeme adresu  http://isg.cedvu.sk/sng/ a potvrdíme stlačením Ok a následne stlačením Continue
    Image Modified

Ak ste postupovaly postupovali správne tak sa vám daná adresa zobrazí v liste zozname následovne 

Image Modified

1.1.4. Klient pre komunikáciu so serverom

...

  1. spustíme prehliadač Mozilla Firefox (kliknutím na ikonku na pracovnej ploche)
  2. do riadku s adresou www stránky napíšeme isg.cedvu.sk/sng/sng.jnlp  
  3. zvolte možnosť Uložiť súbor, kliknutím na OK potvrdíme voľbu Uložiť súbor
    Image Modified
  4. v okne Správca preberania súborov otvoríme dvojklikom ikonku sng.jnlp, pozn. ak sa v okne zobrazí viac ikôn s rovnakým názvom, klikáme na tú, ktorá má za názvom najvyššie číslo v zátvorke (spravidla je v zozname na prvom mieste zhora)                                                                                                
  5. po chvíli sa na obrazovke otvorí okno na prihlásenie sa do aplikácie  
    Image RemovedImage Added                                                                                                         

...

Info
titleNové nastavenia po reštartovaní aplikácie

Každá zmena vykonaná v užívateľských nastaveniach je uplatnená až po reštartovaní aplikácie.

Kotva
3.2.3.

...

3.2.3.

...

3.2.3. Typy polí a ovládacie

...

prvky 

Pri vytváraní alebo vyhľadávaní záznamu o diele výtvarného umenia vypĺňame polia, vyhľadávacie podmienky. V aplikácii sa nachádzajú nasledovné prvky:

...

  • prezerať
  • editovať
  • mazať
  • vytvoriť na základe existujúceho záznamu nový záznam
  • hromadne upravovať
  • tlačiť
  • exportovať
  • zobraziť vo forme dokumentačnej karty

Kotva
3.2.5.1.
3.2.5.1.

3.2.5.1. Vyhľadávanie záznamov o dielach

...

Info
titleTyp zbierky

Môže mať hodnotu

  • permanentná - zbierka, do ktorej patria diela zaradené do zbierok galérií
  • pracovná - zbierka, v ktorej sú záznamy o dielach, ktoré nie sú zaradené do zbierok galérií, napríklad diela pripravené do nákupnej komisie, diela iných galérií zapožičané pre výstavu, prípadne diela zapísané do databázy pre iné pomocné účely

Ak chceme teda vyhľadávať len diela z centrálnej evidencie diel výtvarného umenia, vyberieme v rozbaľovacom menu hodnotu Permanentná.

...


V základnom vyhľadávaní je možné do každého poľa zadať / vybrať len jednu položku, s výnimkou poľa Inventárne číslo, kde je možné zadať viaceré hodnoty, oddelené bodkočiarkou.

...

3.2.5.1.2.1. Postup pri vytváraní vyhľadávacieho kritériakritéria 
  1. v sekcii Výber podmienok na vyhľadávanie vyberieme Pole, ktoré chceme použiť pri vyhľadávaní (napríklad Autor)
  2. v podsekcii OR podmienky nastavíme podmienky pre dané pole (napríklad Pridať autoritu, vyhľadať a vybrať Benka)
  3. potvrdíme tlačidlom Potvrď
  4. podmienka sa zobrazí v tabuľke v sekcii Zoznam podmienok na vyhľadávanie 
  5. výraz AND pred podmienkou môžeme zmeniť na AND NOT, ak chceme negovať podmienku v tomto riadku
  6. ak chceme pridať ďalšiu podmienku, stlačíme tlačidlo Nový v sekcii Zoznam podmienok na vyhľadávanie, čím sa sprístupní možnosť výberu nového poľa v sekcii Výber podmienok na vyhľadávanie
  7. ďalej opakujeme postup 1. až 6., až kým nezadáme všetky nami požadované podmienky
  8. stlačíme tlačidlo Hľadať v spodnej časti okna Správa záznamov
  9. v spodnej časti sa zobrazí zoznam vyhľadaných záznamov

...

Vytvorené vyhľadávacie kritérium môžeme dodatočne upraviť - označiť riadok s podmienkou v tabuľke v časti Zoznam podmienok na vyhľadávanie, podmienku upraviť v OR podmienky (podobne ako pri vytváraní novej podmienky) a potvrdiť.

Kotva
3.2.5.1.2.2.
3.2.5.1.2.2.

3.2.5.1.2.2. Vytváranie vyhľadávacích podmienok podľa typov polí

Ako už bolo spomenuté v časti 3.2.3. Typy . Typy polí a ovládacie prvky, spôsob zápisu do polí sa líši podľa ich typu. Môže to byť pole:

...

  • vyhľadávacie kritériá - slúžia na uloženie vyhľadávacích podmienok pod určitým menom, popísané aj v časti 3.2.5.1. Vyhľadávanie  Vyhľadávanie záznamov o dielach 
  • podmienky - textové pole meno (umožňuje plnotextové vyhľadávanie), údaje pre výber z rolovacieho menu - pohlavierolatyp záznamutyp autoritytyp organizácie a priradenie položky tezauru pre údaje štátna príslušnosť, miesto vzniku / zániku, miesto pôsobenia,..
  • výstupná tabuľka - nachádzajú sa v nej záznamy vyhovujúce podmienkam

Kliknutím Hľadať spustíme vyhľadávanie. V zozname označíme jeden alebo viacero riadkov a výber uskutočníme tlačidlom Vybrať.

Kotva

...

#3.2.5.2
#3.2.5.2

3.2.5.2. Prezeranie záznamov. Prezeranie záznamov

Ak nám pre naše účely nepostačujú údaje o diele zobrazené v tabuľke s vyhľadanými záznamami, môžeme si otvoriť celý záznam o diele, tlačidlom Pozrieť. Je rozdelený na časti:

...

Info

Práva sa zobrazujú len administrátorom.

Kotva
3.2.5.3.
3.2.5.3.

3.2.5.3. Vytvorenie nového záznamu o diele

...



Nový záznam vytvoríme vyplnením polí, ktoré sú popísané v časti 3.2.5.2. Prezeranie  Prezeranie záznamov. Polia Autor, Názov (preferovaný) a Inv. číslo, v sekcii Autor & Názov, sú povinné, bez ich vyplnenia nový záznam nie je možné uložiť. Rovnako musí byť špecifikovaná aj Organizácia zo záložky Základné. Pri vytváraní nového záznamu o diele postupne vypĺňame jednotlivé polia záznamu spôsobom, ktorý je špecifický v závislosti od typu poľa, časť 3.2.3. Typy . Typy polí a ovládacie prvky. Jednotlivé záložky otvárame kliknutím na názov záložky. Po vyplnení všetkých dostupných relevantných informácií o diele, na všetkých záložkách okna Vytvoriť nový záznam, používateľ záznam uloží kliknutím na tlačidlo Uložiť na dolnej lište okna. Do okna Správa pre novú verziu je možné pred uložením zadať komentár k ukladanej verzii záznamu a potvrdiť stlačením OK. Správa bude uložená a zobrazovaná pri prezeraní diela pod záložkou História. 


Info
titleNastavenie hodnoty v poli Typ zbierky

V prípade nových záznamov o dielach z permanentnej zbierky sa bude väčšinou jednať o doplnenie chýbajúcich záznamov, ktoré neboli prepísané do elektronickej podoby, ale prešli akvizíciou a boli zaradené do zbierky galérie (majú svoje prírastkové a inventárne číslo). Ak ide o diela ešte nezaradené do zbierky (záznamy pre osobné potreby kurátora, záznamy diel pripravených do nákupnej komisie, záznamy zo súkromných zbierok a podobne) budú mať v poli Typ zbierky hodnotu pracovná a nebudú mať prírastkové číslo, inventárne číslo bude nahradené automaticky generovaným identifikátorom.

...



V otvorenom okne Priradiť autoritu, po vyhľadaní autorov v zozname, označíme jedného alebo viacerých tlačidlom Vybrať a tí sa následne zobrazia v zázname o diele. Vyhľadávanie bolo viac popísané v časti 3.2.5.1.2.2. Vytváranie  Vytváranie vyhľadávacích podmienok podľa typov polí / Typ AUTORITA.

...

V okne Vytvoriť nový záznam, na záložke Súvisiace diela, sa kliknutím na tlačidlo Pridať otvorí okno Priradiť záznam. Záznam alebo skupinu záznamov vyhľadáme rovnakým postupom, aký je popísaný v časti 3.2.5.1.Vyhľadávanie záznamov o dielach (základné a rozšírené vyhľadávanie). Záznamy označíme a stlačením tlačidla Vybrať na dolnej lište okna sa následne označený záznam o diele alebo skupina záznamov priradí k vytváranému záznamu o diele.

...

Otvoríme okno Priradiť položku tezauru NázovTezauru (napr. Priradiť položku tezauru Materiál). Pri vyhľadávaní položky postupujeme ako v časti 3.2.5.1.2.2. Vytváranie  Vytváranie vyhľadávacích podmienok podľa typov polí / Typ TEZAURUS. V zozname vyhľadaných položiek alebo v štruktúre tezauru označíme požadované položky, ktoré sa po stlačení tlačidla Vybrať na dolnej lište okna priradia k vytváranému záznamu o diele.

...

Okno Editovanie záznamu o diele výtvarného umenia je prístupné po vyhľadaní záznamu v okne Správa záznamov - tlačidlo Editovať, nachádzajúce sa na spodnej lište okna. Pri editovaní jednotlivých položiek platia rovnaké pravidlá ako boli popísané v časti časti 3.2.5.3. Vytvorenie nového záznamu o diele.

...

v jednom alebo viacerých poliach viacerým záznamom o dielach naraz. Po stlačení tlačidla Šablóna sa otvorí okno pre hromadnú úpravu označených záznamov.

//Image Added

Info
titleVytvorenie šablóny

Kolekcie → Nová kolekcia, otvorí sa okno Nová kolekcia, v ktorom si tlačidlom Pridať vyberieme záznamy o dielach, na ktoré chceme použiť vytváranú šablónu. Po výbere tlačidlom Šablóna otvoríme okno pre hromadnú úpravu označených záznamov.

...

Následne s nimi môžeme pracovať, napríklad prostredníctvom funkcie Hromadná korešpondencia v MS Word. Umožňuje výber ľubovolných polí zo záznamu o diele, v ľubovoľnom poradí, ktoré môžeme následne uložiť ako šablónu a používať aj v budúcnosti.

Image AddedImage Removed

Okno Výber polí pre export rozdelíme na 2 časti:

...

Info

Rovnaký postup môžeme využiť pri zobrazení diel v kolekcii.

Kotva
3.2.5.10.
3.2.5.10.

3.2.5.10. Prírastková kniha

CEDVU umožňuje vedenie prírastkovej knihy v elektronickej podobe zapísaním údajov určených vyhláškou na zázname o diele. Rovnako umožňuje vytvoriť prírastkovú knihu za daný rok a uložiť ju vo formáte pre tlač.

...

Takto vygenerovanú knihu uložíme tlačítkom s ikonou diskety v hornej lište okna Prírastková kniha, kde jej určíme názov (položka File Name) a formát (Files of Type) a uložiť stlačením tlačítka Save.

Image Modified 


Info

Odporúčame vybrať možnosť formátu PDF. Prírastková kniha sa v niektorých formátoch môže ukladať s chybami.

...

  • hľadať
  • pozrieť
  • vytvoriť nový
  • editovať
  • vymazať
  • tlačiť
  • stiahnuť
    • náhľad - po výbere (kliknutí na tlačidlo), určíme miesto, na ktoré má byť primárny obrázok uložený
    • záznam - ukladáme primárny obrázok spolu s bližšími informáciami o zázname. Rovnako si môžeme záznam uložiť cez Pozrieť záznam → Stiahnuť.
  • generovať url adresu - po uložení otvoríme súbor v textovom editore, nachádza sa v ňom vygenerovaná url adresa, ktorú zadáme do okna internetového prehliadača

...

  • generovať ZIP

Image Added

Info

Uživateľ môže vyhladávať podla niekolkých PID zároveň, jednotlivé hodnoty musia byť oddelené bodkočiarkou (;)

Info

Pozrieť, editovať a mazať je možné vždy len 1 záznam. Stiahnutie náhľadov alebo záznamov je povolené viac naraz. Generovanie url adresy je pre viac záznamov do 1 súboru.


3.2.6.1.

...

1.1 Generovanie url

Uživatel môže vygenerovat url pre viacere objekty pomocou tlačítka Generovať url. Je nutné zvoliť textový súbor do kotrého sa daná url uloží

Image Added

Po stlačení Save sa zobrazí dialóogvé okno ktoré potvrzduje že url sa do daného súboru uložila. Následne môžete ku danému digitálnemu záznamu pristupovať tak že vo svojom prehliadači do riadku s www adresou napíšete  http://isg.cedvu.sk:8080/fcrepo/rest/cedvu/ + uložená url.

Korektná adresa môže vyzerať napríklad takto :  http://isg.cedvu.sk:8080/fcrepo/rest/cedvu/SNG/item/X100/SNG.O_1/DIGITAL_SNG--O-1--0.jpg_5953300617041

//Momentálne nefunguje

3.2.6.1.1.2 Generovanie ZIP

Uživateľ môže vygenerovať ZIP z viacerých záznamou pomocou tlačítka generovať ZIP. Po chvíli (závisí od počtu a veľkosti záznamou) sa vám zobrazí okno z názvom súboru. Ku danému súboru môžete pristúpiť na http://isg.cedvu.sk/orders/  + názov súboru

Napr. http://isg.cedvu.sk/orders/Order_8641366490823121125.zip

Image Added

3.2.6.1.2. Záložka digitálne objekty

Nad vyhľadanými objektami sú Nad vyhľadanými objektami sú povolené tieto akcie:

  • pozrieť
  • vytvoriť nový
  • editovať
  • vytvoriť kópiu
  • vymazať
  • tlačiť

Image RemovedImage Added

Info

Záložka označená * (hviezdičkou) znamená, že zobrazené výsledky vyhľadávania a tlačidlá v dolnej časti sú z nej.

Kotva
3.2.6.2.
3.2.6.2.

3.2.6.2. Vyhľadávanie záznamov a objektov

...

Pre vypĺňanie jednotlivých typov polí platia pravidlá popísané v časti 3.2.3. Typy  Typy polí a ovládacie prvky.

Kotva
3.2.6.3.
3.2.6.3.

3.2.6.3. Vytváranie digitálnych objektov

...

  • cez hlavné menu Digitálne záznamy → Nový digitálny objekt
  • z okna Správa digitálnych / analógových objektov, pomocou tlačidla NovýImage Removed
    Image Added

Pri vytváraní nového objektu je potrebné v hornej časti okna vyplniť minimálne polia NázovOrganizácia a Org. jednotka.  Pole Vytvorené je automaticky vyplnené aktuálne prihláseným používateľom a údajom o dátume vytvorenia objektu. PopisAutor a Typ diela sú nepovinné údaje. Tabuľka obsahuje záznamy, ktoré vytvárajú objekt. Pomocou tlačidiel NovýEditovaťOdobraťPozrieť a Kópia môžeme vykonávať príslušné akcie nad záznamami objektu.

Okno pre vytváranie digitálneho záznamu otvoríme cez okno Nový digitálny objekt, pomocou tlačidla Nový.

Image RemovedImage Added

Pri vytváraní nového digitálneho / analógového záznamu sú minimálne validačné podmienky vyplnenie polí Názov a Organizácia. Tlačidlom Pridať súbor sú automaticky vyplnené aj polia v strednej časti okna. Zaškrtnutím políčka Publikovateľný sa budú tieto obrázky popri Primárnom obrázku čoskoro publikovať na Webe umenia ako ďalšie zábery diela (napríklad rôzne pohľady na sochu, samostatne nafotené časti jedného diela), pričom galérie môžu už teraz určiť, ktoré sú vhodné na publikovanie.

...

Pre vypĺňanie jednotlivých typov polí platia pravidlá popísané v časti 3.2.3. Typy  Typy polí a ovládacie prvky.

3.2.7.3. Vytváranie novej kolekcie

...

Pre vypĺňanie jednotlivých typov polí platia pravidlá popísané v časti 3.2.3. Typy  Typy polí a ovládacie prvky. Polia NázovTyp a Organizácia sú povinné.

...

Spôsob vyhľadávania záznamov o autorovi bol spomínaný v časti 3.2.5.1.2.2. Vytváranie  Vytváranie vyhľadávacích podmienok podľa typov polí / Typ AUTORITA. V tejto časti ho popíšeme podrobnejšie aj s vyhľadávaním záznamov o organizáciách. Polia pri vyhľadávaní:

...

Info
titleVypĺňanie polí

Pri vytváraní novej autority sa znova stretneme s rôznymi typmi polí, spôsob ich vypĺňania je popísaný v časti 3.2.3. Typy polí a ovládacie prvky.

...

Postup pri vyhľadávaní v položkách typu tezaurus je popísaný v časti časti 3.2.5.1.2.2. Vytváranie vyhľadávacích podmienok podľa typov polí / Typ TEZAURUS.

...

  • cez hlavné menu pod Tezaurus → Vytvoriť novú položku tezauru NázovTezauru
  • z hlavného okna aplikácie pomocou klávesových skratiek Alt-1 až Alt-9
  • z okna Správa tezauru NázovTezauru pomocou tlačidla Nový na spodnej lište oknaImage Removed
    Image Added

Nový záznam vytvoríme vyplnením príslušných polí záznamu. Vyplnenie tabuliek Názvy a Rodičia je povinné, bez ich vyplnenia nový záznam nie je možné uložiť. Nová položka v tezaure môže mať aj viac názvov, pričom jeden z nich musí byť preferovaný.

...

Okno na vytvorenie novej položky číselníka je používateľovi prístupné z okna Správa číselníka NázovČíselníka pomocou tlačidla Nový na spodnej lište okna.

Image AddedImage Removed

Nový záznam vytvoríme zapísaním hodnôt do príslušných polí záznamu. Vyplnenie poľa Názov (Slovensky) je povinné, bez jeho vyplnenia nový záznam nie je možné uložiť. Po vyplnení všetkých dostupných informácií o položke z číselníka ju uložíme.

...

  • okno s tabuľkou Položky číselníka
  • tlačidlá Hore a Dole na pravej strane tabuľkyImage Removed
    Image Added

Výberom jednej položky z tabuľky a následným klikaním na tlačidlá Hore alebo Dole, posúvame položku nahor alebo nadol v zozname položiek číselníka. Zmenu potvrdíme tlačidlom Uložiť. Podľa určeného poradia v tabuľke sa budú položky zobrazovať aj v rozbaľovacom menu daného číselníka.

3.2.11. Procesy

Kotva
3.2.11.1.
3.2.11.1.


Všetky časti tejto kapitoly sú bližšie popísané na stránke Akvizícia.

3.2.11.1. Vytvoriť návrh na akvizíciuakvizíciu 

Okno na vytvorenie návrhu na akvizíciu je možné spustiť cez hlavné menu Procesy → Nový návrh na akvizíciu.Image Removed

Uloženie novovytvoreného návrhu vyžaduje:

...

  • navrhnúť
  • tlač návrhu
  • inventárna kniha
  • prírastková kniha  - vytvorenie popísané v časti 3.2.5.10. Prírastková  Prírastková kniha
3.2.11.1.1. Nové dielo akvizície

Tlačidlom Nový v okne Vytvoriť návrh na akvizíciu, v časti Diela, otvoríme okno pre vytvorenie nového diela akvizície.Image Removed


Vyplníme údaje o diele a uložíme tlačidlom Potvrď. Minimálne požadované údaje sú:

...

K oknu pre správu akvizícií sa dostaneme cez hlavné menu Procesy → Správa akvizícií.Image Removed

Vyplníme vyhľadávacie kritériá - komisia, stav, dátum od, dátum do a po stlačení tlačidla Hľadať sa výsledky zobrazia v tabuľke.

...

Tlačidlom Nový v okne Správa akvizícií otvoríme okno Vytvoriť novú akvizíciu.

Image Removed
 Okno sa skladá z 2 častí:

...

Funkciu tlačidiel a postup pre vypĺňanie polí môžeme nájsť v častiach 3.2.11.1. Vytvoriť  Vytvoriť návrh na akvizíciu a 3.2.3. Typy  Typy polí a ovládacie prvky.

3.2.11.3. Správa komisií

Hľadať, pozrieť, editovať, mazať, tlačiť alebo vytvárať novú komisiu je možné z okna Správa komisií, ku ktorému sa dostaneme prostredníctvom hlavného menu Procesy  → Správa komisií.Image Removed

Vyhľadávacie kritériá sú v poliach v hornej časti okna, vypĺňame ich podľa pokynov, ktoré boli uvedené v časti 3.2.3. Typy  Typy polí a ovládacie prvky. Výsledky vyhľadávania sú zobrazené v tabuľke v strednej časti okna. V dolnej časti okna sa nachádzajú tlačidlá na manipuláciu s komisiami vrátenými ako výsledky vyhľadávania.

...

Tlačidlo Nový, dolná časť okna Správa komisií, otvorí okno Vytvoriť novú komisiu.Image Removed

Pre uloženie novovytvorenej komisie je jediným povinným vyplneným údajom textové pole Názov.

...

Otvoriť okno Správa úloh môžeme z hlavného menu Procesy → Správa úloh.Image Removed

Z rozbaľovacej ponuky vyberieme pracovníka, ktorý je zodpovedný za vyhľadávané úlohy. Zaškrtávacie polia sú Moje úlohy - vo výsledku budú zobrazené aj úlohy prihláseného používateľa a Nespracované - tabuľka bude obsahovať nespracované úlohy.

...

3.2.12.1 Správa aktivít

K oknu Správa aktivít  sa dostaneme uživateľ dostane z hlavného menu cez Aktivity → Správa aktivít

Cez okno správy aktivít môže uživatel vzhladať aktivity podla vyhladávacích kritérií. Vyhľadávacie kritériá sú v poliach v hornej časti okna, vypĺňame ich podľa pokynov, ktoré boli uvedené v časti 3časti 3.2.3. Typy  Typy polí a ovládacie prvky. Výsledky vyhľadávania sú zobrazené v tabuľke v strednej časti okna. V dolnej časti okna sa nachádzajú tlačidlá na manipuláciu s aktivitami vrátenými ako výsledky vyhľadávania. 

3.2.12.2 Správa pohybu diel

TO DO

Vytvoriť nový pohyb diela

TO DO

Správa pohybu diel je detailne popísaná na stránke Správa zbierok a depozitárov / Pohyb diel.

3.2.12.3 Správa

...

záznamov o reštaurovaní 

Okno pre Správu záznamou o reštaurovaní je možné otvoriť cez hlavné menu Aktivity  Správa záznamou o reštaurovaní 

...

Vyhľadávacie kritériá sú v poliach v hornej časti okna, vypĺňame ich podľa pokynov, ktoré boli uvedené v časti časti 3.2.3. Typy polí a ovládacie prvky. Výsledky vyhľadávania sú zobrazené v tabuľke v strednej časti okna. V dolnej časti okna sa nachádzajú tlačidlá na manipuláciu zo záznamami or reštaurovaní vrátenými ako výsledky vyhľadávania. 

...

Okno na vytvorenie noveho záznamu o reštaurovaní je používateľovi prístupné z hlavného menu Aktivity → Nový záznam o reštaurovaní  alebo z okna Správa záznamou záznamov o reštaurovaní pomocou tlačidla Nový na spodnej lište okna.

...

Pridávanie digitálnych objektou sa vykonáva pomocou tlačítka Pridať ktoré otvorí okno na vyhladávanie digitálnych objektou, bližšie pospísané v časti 3.2.6.2. Po  Po vyhladaní zvolené objekty vyberiete pomocou tlačítka Vybrať.

Taktiež je možné priamo vytvoriť nový digitálny objekt tlačítkom Nový , vytváranie digitálnych objektov je bližšie popísané v časti 3.2.6.3.

3.2.13. Súbor

3.2.13.1. Zmeniť heslo 

...